با گاز گرفتگی مقابله کنیم :   

امکانات

پروژه های سازمان آتش نشانی شهریار

 

بروشور توصیه های ایمنی بازار - آتش نشانی شهریار

 

شماره تماس با سازمان:65222122

 

شماره تلفن حراست سازمان:65271252

 

شماره تلفن بازرسی سازمان:65279105

آمار بازدیدکنندگان

فصل اول : آشنايی با نهضت بين المللی
صليب سرخ و هلال احمر
تاريخچه: (جنگ سولفر ينو):

در 24 ژوئن 1859 ميلادی ارتش امپراطوری اتريش با اتحاد نيروهای فرانسوی – ساردنی در نزديکی روستای سولفرينو در شمال ايتاليا وارد جنگي 16 ساعته شد. در اين جنگ خونين 40000 نفر کشته يا مجروح شدند. و صحنه نبرد مملو از مجروحينی بود که هيچ کمک پزشکی و درمانی دريافت ننموده بودند و بيمارستانهای صحرايی که بر فراز تپه ها برقرار شده بودند با پرچم سياه مشخص گرديدند و همين طور کادر درمانی ارتش دو طرف توان رسيدگی به مصدومين را نداشتند. وسايل درمانی و آب بسيار کمياب شده بود و کار درمان مجروحين به سختي انجام می گرفت. شايد تفاوت اين جنگ با ساير نبردها در اين بود که اين صحنه ها برای تحريک حس بشر دوستی بازرگان 31 ساله سوئيسی کافي بود تا علاوه بر صرف سرمايه خود در راه کمک به انسانهای گرفتار، تمام زندگی خود را در اين راه سپری کند.

هانری دونان:

او در 8 مي 1826 در شهر ژنو سوئيس ديده به جهان گشود و والدينش او را ژان ناميدند. 6 ساله بود که به همراه پدر و مادرش در جنوب فرانسه از ديدن زندانيان در بند شوکه شد. و در 18 سالگي با فقرا و زندانيان ژنو ملاقات نمود. در 25 سالگي در کنار اشتغال به تجارت در الجزاير به انجمن اتّحاديه جهانی مسيحي پيوست و 28 ساله بود که کتابی در تقبيح برده داری منتشر ساخت. او در سن 31 سالگي 3 روز در حوالی روستای سولفرينو و معيت ارتش فرانسه سپری کرد. و بطور شبانه روزی به مراقبت از مجروحين و سازماندهی داوطلبين پرداخت. وی سه سال بعد در سال 1862 کتاب خاطرات سولفرينو را منتشر ساخت و در آن کتاب پيشنهاد تشکيل جمعيتی داوطلبانه و دائمي برای امداد رسانی به مجروحين جنگ را ارائه کرد. سال بعد در ژنو با کمک چند تن از سرشناسان نظامی جراحی و اداری ژنو کميته پنج نفره ای را تشکيل داد، اين کميته در 23 اکتبر سال 1863 با دعوت از 31 هيئت از 16 کشور به ايجاد صليب سرخ با نشان صليبی سرخ بر روی زمينه ای سفيد - معکوس پرچم سوئيس، زادگاه هانری دونان- رأی داد و کميته بين المللی صليب سرخ تاسيس شد. در سال 1867 دولت عثمانی از پذيرش نشان صليب سرخ سر باز زد و نشان هلال سرخ بر روی زمينه سفيد را به کار برد که معکوس پرچم اين کشور است و ساير کشورهای اسلامی نيز به دنبال آن از نشان هلال احمر استفاده نمودند. هانری دونان در سال 1887 با گمنامی تمام به روستای هايدن سوئيس وارد شد و تا پايان عمر در آن جا ماند. او در سال 1910 در سن 82 سالگی در روستای هايدن ديده از جهان فرو بست.

هلال احمر - آتش نشانی شهرداری شهریار

کميته بين المللی صليب سرخ ( ICRC) :

در حال حاضر محل و مقر اصلی کميته بين المللی صليب سرخ در شهر ژنو کشور سوئيس قرار دارد و اين کميته در زمينه های مختلف بشر دوستانه نظير – امداد رسانی - جستجوی مفقودين هماهنگی با ساير سازمانهای بين المللی و توسعه حقوق انسان دوستانه در مناطق جنگی فعال است.

فدراسيون جمعيتهای صليب سرخ و هلال احمر:
اين تشکيلات توسط يک آمريکايی به نام هانری دويسون جهت ياری رساندن به جمعيتهای ملی در زمينه بلايا و سوانح در هشتم مي سال 1919 در شهر پاريس تاسيس گرديد. خدمات اين فدراسيون بدون در نظر داشتن تبعيض نسبت به نژاد - مليت - اعتقادات مذهبی و ... با کمک جمعيتهای ملی در اختيار آسيب ديدگان قرار مي گيرد و ماموريت آن عبارت است از: (بهبود زندگي مردم آسيب پذير با کمک بسيج توان انسانيت).
جمعيتهای ملـــّی     NATIONALS


جمعيتهای ملی NATIONAL  SOCIETY
محورهای اصلی فعاليت جمعيتهای ملی عبارتند از:
1-    حمايت از آسيب ديدگان نظامی يا غير نظامی.
2-    آمادگی در برابر سوانح.
3-    پاسخگويی به سوانح (امداد رسانی و مديريت سوانح).
4-    کمک به بهبود بهداشت و سلامت جامعه.
5-    گسترش اصول هفتگانه صليب سرخ و هلال احمر.دانلود متن کامل جزوه امداد و نجات واحد آموزش امداد هلال احمر شهریار

مدیرعامل سازمان

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهریار administrator fireman 125 shahriar

شهروندیار

دستورالعمل ایمنی ساختمان ها در برابر حریق و حوادث - آتش نشانی شهرداری شهریار buildings home house fire safety instructions pdf

حدیث روز